Thread Closed 
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
11-02-2006, 02:18 AM
Post: #1791
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Εδώ ακούστε τον γκαντέμη!

'Εχω πληρώσει 3 φορές ζυγοστάθμιση άλλα 70Ε να ισιώσω τις ζάντες και στα 120 γαμιέται ο Δίας από τους τριγμούς στο τιμόνι.Μην πείτε ότι φταίνε τα λάστιχα γιατί και αυτά καινούρια είναι... Τελείως τυχαία χθές ενώ άλλαζα βαλβολίνες ένα παλικάρι (μηχανουργός στο επάγγελμαWink ρίχνει μια ματιά στ'αμάξι και χωρίς να γνωρίζει τίποτα με ρωτάει αν τρέμει το τιμόνι μου στα 120. Ναι ρε φίλε του λέω πως το κατάλαβες?

-Θές ζυγοστάθμιση στον κεντρικό!

Και εκεί μένω μλκας! Πως συνδέονται οι τριγμοί στο τιμόνι με τον άξονα δεν ξέρω. Όπως επίσης δεν ξέρω πως ζυγοσταθμίζεται ο άξονας.

Μπας και μου πουλάνε φούμαρα?
Find all posts by this user
11-02-2006, 09:57 AM
Post: #1792
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Νίκο πατρίδα μου.

Τα λάστιχά σου μπορεί να είναι καινούρια αλλά πολλές φορές τυχαίνει να είναι ελατωματικά από την μάνα τους (στραβάWink. Δεν στο λέω για να βρίζεις την τύχη σου όπως κάνω και εγώ αλλά γιατί το έχω ακούσει πολλές φορές. Και οι λαστιχάδες έμποροι είναι και κάνουν τις μπινιές τους και πασάρουν ό,τι κάτσει. Αλλά μπορεί απλώς να έτυχε.

Στον άξονα τώρα.

Κάθετι που περιστρέφεται αν δουλεύει έστω και λίγο παράκεντρα δημιουργεί κραδασμούς. Ετσι μπορεί να μεταφέρεται ο κραδασμός και στο τιμόνι. Θα μου πεις γιατί να δουλεύει παράκεντρα ο άξονας. Ε είναι και η ηλικία και η φυσική φθορά. Μπορεί να είναι και κανένας σταυρός στραβός. Το ίδιο κάνει και το δικό μου κορόλλα. Δοκίμασε ενώ έχεις αναπτύξει λίγο ταχύτητα να βάλεις νεκρό ή να συμπλεχτάρεις το αμάξι και να το αφήσεις να κυλίσει ελεύθερο και άκου αν κάνει θόρυβο ή αν τρέμει.

Η ζυγοστάθμιση του άξονα γίνεται συνήθως σε τόρνο όπου τον βάζουν σε περιστροφή και κοιτάζουν που είναι η ατέλεια. Μετά αφαιρούν ή προσθέτουν με κάποιο τρόπο υλικό όπως ο λαστιχάς βάζει μολυβάκι στην ζάντα όταν κάνει ζυγοστάθμιση.

Αυτά από εμένα και συγγνώμη αν κούρασα.

Smile

Toyota Corolla KE30 + Toyota Corolla AE86
Find all posts by this user
11-02-2006, 09:59 AM
Post: #1793
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
ΝΙΚΟΛΑΚΗ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΠΑΓΛΑΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΟΝ ΑΞΟΝΑ !!!

Μηχανουργός είπε ότι έιναι αυτός ???
Οι άξονες ζυγίζονται σε μηχανουργεία με τόρνο, για αυτό για σκέψου μήπως έψαχνε πελάτη ..... Angry

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-02-2006, 02:56 PM
Post: #1794
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Νίκο, δοκίμασε το σύστημα του Διονύση (συμπλεκτάρισμα στα χλμ που τρέμει για τα καλά. Αν σταματήσει, ο τύπος παίζει να έχει δίκιο. Αν όχι, λέω ότι έχουνε πάρει οι ζάντες σου και καμία ζυγοστάθμιση δε θα τις φέρει.

Πάνω απ'όλα μη φρικάρεις. Ένα ένα θα τα μαζέψεις όλα φίλε. Υπομονή!

Κουφάλες οδήγησα μια γαμάτη ΑΕ την Κυριακή στην ΠΙΣΤΑ! Απίστευτη!, Όμορφη (μαύρηWink, μαμά, καινούργια λάστιχα... Μου θύμισε πολλά....
































Ευχαριστώ Ευριπίδη :wink:
Find all posts by this user
11-02-2006, 03:07 PM
Post: #1795
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Dorito86 Wrote:Ευχαριστώ Ευριπίδη :wink:
That's what friends are for... Wave

[Image: AEU86 AE86 - Greek discussion (general, ...ics, etc.)]
http://www.ae86.gr
Visit this user's website Find all posts by this user
11-02-2006, 04:29 PM
Post: #1796
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
A ΡΕ "ΜΕΓΑΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ" !!!!!!!!!!!!!!!!
ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΑΦΟΥ ΜΕΤΑΛΑΜΠΑΔΕΥΕΙΣ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΑΞΙΕΣ ΣΤΗΝ ΝΕΟΛΑΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Respect! Respect! Respect!


(χάρηκες Λεφ με το ΝΕΟΛΑΙΑ εεεεεεεεεεε ????????) χαχαχαχαχαχαχαχα

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-02-2006, 05:30 PM
Post: #1797
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Kai που να οδηγήσεις ΜΧ5!

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Greek discussion (general, ...ics, etc.)] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
11-02-2006, 05:33 PM
Post: #1798
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
xaxaxaxaxaxaxaxxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-02-2006, 06:00 PM
Post: #1799
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
αμα δε πεταχτει ο ξεσκουφωτος λαλακης δεν μπορει.....
Find all posts by this user
11-02-2006, 07:43 PM
Post: #1800
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Ρε παιδιά συγχωρέστε με για την ηλίθια ερώτηση αλλά αν συμπλεκτάρω θα σταματήσει να περιστρέφεται ο άξονας?

Γιώργο από,τι κατάλαβα το παλικάρι επειδή μάλλον ξέρει τη δουλεία του κατάφερε να αντιληφθεί ότι ο άξονας είναι όντως στραβός. (Βαγγέλη ο Μπούρας είναι τον ξέρεις?)

Κι ένα δωράκι από εμένα για τους απανταχού ανορθόγραφους και λάτρεις των greeklish : http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
Find all posts by this user
Thread Closed 


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  General and Offtopic discussion (Greek) #2 nmwisima 569 414,423 12-31-2019 06:49 PM
Last Post: Roku_trueno
  PROJECT : ITBize it !!! GREEK VERSION ... alimonos 112 95,338 01-09-2014 08:21 PM
Last Post: Bean
  New Greek Member: Drift Car Wash DRIFTCARWASH 22 29,450 05-08-2013 10:46 AM
Last Post: nmwisima
  Technical problems (Greek language) dikolotour 1,217 783,989 07-09-2012 10:12 AM
Last Post: Apsogos
  "When" by Euripides! *Greek* nmwisima 3 8,708 07-02-2012 12:04 PM
Last Post: Roku_trueno

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 28 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication