Thread Closed 
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
12-09-2006, 10:55 AM
Post: #1941
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Πωλούνται ελατήρια και κοιλόβερ σετ εμπρόσθια!!!!!
100 ευρώ

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
12-09-2006, 12:19 PM
Post: #1942
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Ωραίος ο Λευ!
Δηλαδή θα είναι καλύτερο κατα τη γνώμη σου ένα σκληρό ελατηριάκι από coilover. Για την τσέπη μου πάντως καλύτερα θα είναι.
Όσον αφορά τα ελατήρια αν είναι πάνω απο 3,5 πόντους ισχύει ότι χαλάει η γεωμετρία?
Εσύ λευτέρη από οτι θυμάμαι το είχες χαμηλώσει με χειροποίητα ελατήρια έτσι??
Ήσουν ευχαριστημένος οδηγηκά?

Αλι τι μάρκα και σκληρότητα είναι τα ελατήρια?είναι όλα μαζι, (σπειρόματα, πιατέλα ..) ?
Find all posts by this user
12-09-2006, 04:31 PM
Post: #1943
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
ΝΙκολάκη έιναι σετ για ΑΕ86 απο e-bay....
τέτοια που έιχει πάρει και ο Βάγγοσ και ο Γώγος :wink:
Απλά τα δίνω γιατί δεν με (τον μάστορα εννοώ τον ξάδερφο...) βλέπω να καταφέρνω να τα βάζω σύντομα ...

Για το άλλο που ρωτάς τώρα τον Λεφ ... αν χαμηλώσεις πολύ θα έχεις το φαινόμενο bump steer (κοπάνημαWink στις εγκάρσιες ανωμαλίες ...
Το έιχα κι εγώ μέχρι που έβαλα τις προσθήκες (bump steer spacers) της Τ3 (90 Ευρώ αν θυμάμαι καλάWink οπότε και μειώθηκαν σημαντικά!!!

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
12-09-2006, 05:06 PM
Post: #1944
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Νίκο,

καταρχάς εγώ δεν είχα χειροποίητα, αλλά τα ελατήρια χαμηλώματος (3cm) της APEX για ΑΕ86, με κόκκινα ΚΟΝΙ. Τα ίδια ελατήρια φοράει και ο Ευριπίδης. Για πολιτική χρήση και την εκάστοτε εκδρομή στην πίστα είναι ΟΚ. Για πιο απόλυτα πράγματα (χρονομέτρηση και ντρίφτWink βοηθά ακόμα πιο σκληρό (π.χ. TRD) που όμως πρέπει να φέρεις από έξω, οπότε αυξάνει το κόστος και αρχίζει να έχει νόημα η λύση coilover. Η ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις στον εαυτό σου είναι: τι χρήση κάνει το αυτοκίνητο; π.χ ο Στάθης έχει την πολυτέλεια και την οικονομική ευχαίρεια να φτιάξει το trueno όπως το έχει φτιάξει και είναι τέλειο για το σκοπό του. Δοκίμασε να πας με την κοπέλα σου μια εκδρομή όμως και θα σου βγάλει την παναγία. Θα είναι κούτσουρο, εξαιρετικά θορυβώδες (καλό για την πιστά αλλά κακό για ταξίδι :winkSmile και θα απαιτεί συνεχή εγρήγορση από τον οδηγό του.

Τώρα γαι το χαμήλωμα, είναι αλήθεια ότι χαλάει η γεωμετρία αν πάς στην υπερβολή. Διορθώνεται με μεταλλικές προσθήκες που μπαίνουνε κάτω από το καλάμι και το φέρνουνε στην αρχική του θέση διορθώνοντας το πρόβλημα. Το ερώτημα είναι όμως το ίδιο. Σε χαμήλωμα πάνω από 3 πόντους το αμάξι θα κοπανάει, η ανάρτηση δεν θα δουλευει σωστά (εκτός και αν φοράς κοντά φυσίγγια απο ΑΕ92 π.χ.) η γεωμετρία θα θέλει διορθωτικές προσθήκες και θα βρίσκει και το εμπρός λάστιχο στο χείλος του φτερού σε φάσεις φόρτισης της ανάρτησης με τον τροχό υπό γωνία.

Επιπλέον σκέψου το εξής απλό και λογικό (νομίζωWink: Θεωρείς ότι έχεις τις γνώσεις και το κριτήριο για να ρυθμίσεις το ύψος μιας ανάρτησης; Την προφόρτιση, φόριση και επαναφορά ενός φυσιγγίου; Να επιλέξεις σκληρότητα ελατηρίου; Πάχος αντιστρεπτικής;

Εγώ σίγουρα δεν τις έχω. Το ίντερνετ προσφέρει άφθονη πληροφορία, αλλά δεν υποκαθιστά την πραγματικότητα. Επειδή π.χ. διάβασα ότι ο Ueo ή ο ZaX (ο γαμάτος Κροάτης που έγινε μηχανικάρα μπροστά στα μάτια μας τα τελευταία δυο χρόνιαWink έχει 8kg ελάτήριο μπροστά και 6kg πίσω με την τάδε ρύθμιση στο KONI, δε σημαίνει ότι μου κάνει η ίδια ρύθμιση.

Θέλω να πώ ότι πρώτα πρέπει να συνειδητοποιούμε την όποια συγκεκριμένη ανάγκη, μετά να προβληματιζόμαστε στο πως θα την αντιμετωπίσουμε και μετά να προχωράμε σε συνειδητές επιλογές που ξέρουμε από πρίν τι αποτέλεσμα θα έχουν, έστω και θεωρητικά.

π.χ. Αν φοράς τα σινεμπλόκ 20ετίας και συζητάς για coilover ξεκινάς πολύ λάθος. Η ανάρτηση του ΑΕ δένει στο σασί με λαστιχένια σινεμπλόκ τα οποία μετά από 20 χρόνια είναι Α. ξύλα και Β. έχουν χαλαρά 1 πόντο τζόγο. Πως μπορεί ο οποιοσδήποτε να οδηγήσει αυτό το αυτοκίνητο και να πεί ότι π.χ. θέλει σκληρότερο ελατήριο ή παχύτερη αντιστρεπτική; Αφού όλη η πληροφορία που περνάει στον οδηγό παραμορφώνεται από τα σινεμπλόκ που είναι ο συνδετικός κρίκος σασί-ανάρτησης.

Σόρυ για την πάρλα, αλλά άμα με πιάσει το θεωρητικό μου είμαι ασταμάτητος. Blush
Find all posts by this user
12-09-2006, 09:28 PM
Post: #1945
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Δίκιο έχεις για τα συνεμπλόκ. Εξάλλου όπως προείπα ρωτάω ετσι για να ξέρω στο μέλλον τι θα πράξω.
Τα ΑΡΕΧ φοράει και ο Rose αλλά δεν μου πολυαρέσουν, ( όπως και του Νικου ) θα ήθελα κάτι σκληρότερο.
Και εννοείται πως μαζί μετο χαμήλωμα θ αμπούν και τα ανάλλογα RCA.
εσένα Λευ τα ΑΡΕΧ σου αρεσαν?

Γιώργο αυτά τα spacers κάνουν όντως δουλειά?
Find all posts by this user
12-09-2006, 09:47 PM
Post: #1946
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
όπως γράφω και παραπάνω ΝΑΙ !
τα συστήνω ανεπιφύλακτα !

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
12-10-2006, 12:32 AM
Post: #1947
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Για πολιτική χρήση μια χαρά ήτανε. Για ντριφτ θέλεις πιο σκληρα.
Find all posts by this user
12-10-2006, 12:35 AM
Post: #1948
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Siga tous epagelmaties pou eimaste re paidia. pare ta APEX kai skase.

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Greek discussion (general, ...ics, etc.)] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
12-10-2006, 12:43 AM
Post: #1949
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Τώρα εσύ τι πετάγεσαι σαν τη μπούτσα; Μπορεί να θέλει να κάνει ντρίφτ ο Νίκος. Εσένα τι σε νοιάζει; Παλιοχλέμπουρα Tongue

Άσε που με αυτή τη μαλακία πόστ που έκανες χάλασες το στρογγυλό 2500 που είχες σε αριθμό ποστ. Βιαστικέ, έ βιαστικέ.
Find all posts by this user
12-10-2006, 12:17 PM
Post: #1950
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
nmwisima Wrote:Siga tous epagelmaties pou eimaste re paidia. pare ta APEX kai skase.

Ίσα μωρή κομμώτρια! Tongue
Find all posts by this user
Thread Closed 


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  General and Offtopic discussion (Greek) #2 nmwisima 569 414,460 12-31-2019 06:49 PM
Last Post: Roku_trueno
  PROJECT : ITBize it !!! GREEK VERSION ... alimonos 112 95,338 01-09-2014 08:21 PM
Last Post: Bean
  New Greek Member: Drift Car Wash DRIFTCARWASH 22 29,451 05-08-2013 10:46 AM
Last Post: nmwisima
  Technical problems (Greek language) dikolotour 1,217 784,017 07-09-2012 10:12 AM
Last Post: Apsogos
  "When" by Euripides! *Greek* nmwisima 3 8,708 07-02-2012 12:04 PM
Last Post: Roku_trueno

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 25 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication