Thread Closed 
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
01-10-2006, 10:28 PM
Post: #751
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Εχεις pm

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Greek discussion (general, ...ics, etc.)] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
01-10-2006, 10:42 PM
Post: #752
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
κι εσύ!!! Tongue

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
01-11-2006, 01:33 PM
Post: #753
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Rosedrift Wrote:Τα ΕΛΤΑ μετα από μικρή καθυστέρηση, μόλις 25 μέρες, φιλοτιμήθηκαν να μου παραδώσουν το πολύτιμο δεματάκι!

Αυτή τη στιγμή τ'αμάξι είναι "μέσα" βάζω μια τετράδα APEX ελατήρια και τα RCA της T3 καθώς επίσης ζήτησα να μου σφίξουν τα αμορτισέρ. Τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με τον τρόπο ρύθμισης που έλεγες Αχιλλέα. (5 κ 4 σκάλα δεν υπάρχει απλά σφίγγεις μέχρι 2 στροφές και γίνεται κράκουλο όποτε το ρυθμίζεις μέχρι εκεί που θεςWink.

Λευτέρη κάτι που θέλω να σε ρωτήσω.Όταν έβαλες το short shift έκανες καμία κόλληση? γιατί απ'ότι διάβασα στις οδηγίες λέει κάτι για κολλήσεις με σιλικόνη.

Νίκο, τα ελατήρια που έβαλες είναι σκληρότερα; Βγάζει η APEX σκληρότερα χαμηλόματος για την ΑΕ; Θα μεταμορφωθεί το αμάξι πιστεύω. Βάλε και σινεμπλόκ και θα είσαι έτοιμος.

Για τα RCA θέλεις τόσους πόντους πάχος όσο είναι το χαμήλωμα. Δηλαδή για χαμήλωμα 3,5 cm θέλεις RCA 3,5 cm πάχος.

Αυτό που με απασχολεί είναι οι αναρτήσεις σου. Έχε υπόψη ότι δουλεύουν σωστά για συγκεκριμένο ύψος (=διαδρομήWink. Αν το χαμηλώσεις όσο λές, θα χρειαστείς διαφορετικά φυσίγγια για να έχεις σωστή συμπεριφορά. Δες εδώ πρός τα κάτω που λέει "WHY DO WE HAVE TO DO THIS? ITS A PAIN!!??" για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ.
Find all posts by this user
01-11-2006, 07:07 PM
Post: #754
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Ναι Λευτέρη είναι σκληρότερα.Το αμάξι όντως μεταμορφώθηκε αν σκεφτείς ότι πρώτα οι αναρτήσεις ήταν στο τέρμα μαλακό μπροστά και στο τέρμα σκληρό πίσω.Τώρα με τα ελατήρια,την ανάρτηση στο 50% μπρος-πισω,ευθυγράμμσιση και ζυγοστάθμιση εμένα μου φαίνεται ότι άλλαξα αυτοκίνητο.Διατηρώ βέβαια τις επιφυλάξεις μου γι'αυτό που λες επειδή ακόμα δεν έχουν "κάτσει" τα ελατήρια...
Το προβλημά μου είναι αλλού έβαλα το short shift όλα καλά κι ωραία ούτε διαρροές ούτε τίποτα.Μόνη παραφωνία ότι συντονίζεται με το κιβώτιο και κάνει ένα γαμη***νο μεταλλικό θόρυβο που μου σπάει τα νεύρα.Ίσως φτάιει το ότι δεν έβαλα τις φούσκες.Τι να πω δεν ξέρω....
Έβαλε κι ο άλλος τα αμορτισέρ και το περίεργο είναι ότι ο αμορτισεράς (ΚΡΙΚΗΣWink του είπε ότι τα σινεμπλόκ του είναι μια χαρά και δεν χρειάζονται αλλαγή!
Find all posts by this user
01-11-2006, 09:54 PM
Post: #755
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Θα βαριόταν φαίνεται να τ' αλλάξει Big Grin Big Grin Big Grin

Πηγαίντε στο πρότζεκτ μου (interesting pics...) και στην τελευταία φωτό που έχω κάνει πόστ, δείτε το σινεμπλοκ της ράβδου Πανάρ... Μια ματιά θα σας πείσει ότι θέλουν άλλαγμα.

Ο συντονισμός... Είναι αυτό που σου έλεγα ότι πρέπει να ρωτάμε ο ένας τον άλλο... Άστα... Που να δεις πόσο θόρυβο κάνει το TRD... Μου σπάει τ αρχίδια κάθε φορά που ξεπερνάω τις 5.000 στροφές Angry
Προφανώς το κάνουν όλα. Και γω νόμιζα ότι δεν το είχα βιδώσει καλά μέχρι που μου είπε ο JonT ότι όλα έτσι είναι...

Η 86 μου σήμερα έμεινε, μάλλον από τρόμπα βενζίνης... Αύριο φόρτωμα και στο μάστορα... Κι άλλα έξοδα...

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Greek discussion (general, ...ics, etc.)] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
01-12-2006, 12:18 AM
Post: #756
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
nmwisima Wrote:Η 86 μου σήμερα έμεινε, μάλλον από τρόμπα βενζίνης... Αύριο φόρτωμα και στο μάστορα... Κι άλλα έξοδα...

Πούλα το μωρε... Παλιό αμάξι....
Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin

Παιδιά εβαλα κ εγώ τα ΚΟΝΙ στο 50% σκληρότητα κ μου φαίνονται αρκετά μαλακά... Εχω κάνει λίγα χλμ ( 150 ) οπότε θα περιμένω να στρώσουν λίγο ακόμα για να πω με σιγουριά.

Τα σινεμπλοκ τα βρήκε καλά το μαστόρι.
Η πορεία θα δείξει...
Find all posts by this user
01-12-2006, 12:43 AM
Post: #757
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Ξαναλέω Νίκο, κοίτα το σινεμπλόκ της ράβδου Πανάρ στο αυτοκίνητό μου.

Μετά από 20 χρόνια ίδια και τα δικά σου πρέπει να είναι κάπως έτσι.

Τώρα πες μου, αυτό είναι ¨καλό" που λέει το "μαστόρι" ??????

Μακάρι δηλαδή να είναι καλά τα δικά σου και να γλιτ΄'ωσεις και το έξοδο αλλά χλωμό σε κόβω Confused


Attached File(s) Thumbnail(s)
   

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Greek discussion (general, ...ics, etc.)] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
01-12-2006, 10:19 AM
Post: #758
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Dam straight you should be ashamed of that bushing!

FABRICA MI DIEM, PVNC!
Visit this user's website Find all posts by this user
01-12-2006, 10:31 AM
Post: #759
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Story is that my friend Ts@n@k@s went to a guy to change suspention and "by the way" he had a look @ the bushings and said they are ok Big Grin Huh Huh Huh

I m trying to tell him it cant be ok "after 20 years of ... borredom" :wink:

danielvanderwoude Wrote:looks like the nmwisima joke saved you in the end
[Image: AEU86 AE86 - Greek discussion (general, ...ics, etc.)] http://www.jdmbits.com
Visit this user's website Find all posts by this user
01-12-2006, 01:34 PM
Post: #760
Greek discussion (general, news, mechanics, etc.)
Νίκο (ts@n@k@as), εγώ λέω να μην αφήσεις τον "χρόνο να δείξει" και να κάνεις το εξής:

Βάλε μι βρώμικη μπλούζα, πέσε ανάσκελα και δες τα μόνος σου. Αν "ξεφτίζουν" όπως του Αχιλλέα, να αλλάξεις "μαστόρι", γιατί είτε
1.δεν ξέρει την τύφλα του, είτε
2.ξέρει και παραξέρει και επομένως ξέρει και ότι είναι πακέτο και βαβούρα να στα αλλάξει και "που να τρέχουμε τώρα".
Αν πάλι είναι οκ, είτε έχουν αλλαχθεί ήδη οπότε οκ, είτε δεν τα είδες καλα. Οπότε επανέλαβε τον αλγόρυθμο.

Νίκο (rosedrift), το πρόβλημα με τη διαδρομή δε θα το καταλάβεις σε νορμάλ συνθήκες. Κάνε μια βόλτα απ΄την πίστα και δες το. Ο συντονισμός που λές μάλλον υπάρχει και στο δικό μου. Αν πας καμιά βόλτα Μέγαρα, ή περάσεις από Ν.Σμύρνη, κάνε ένα τηλ. γιατί είμαι περίεργος αν είναι ο ίδιος. ΟΚ?
Find all posts by this user
Thread Closed 


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  General and Offtopic discussion (Greek) #2 nmwisima 569 414,423 12-31-2019 06:49 PM
Last Post: Roku_trueno
  PROJECT : ITBize it !!! GREEK VERSION ... alimonos 112 95,337 01-09-2014 08:21 PM
Last Post: Bean
  New Greek Member: Drift Car Wash DRIFTCARWASH 22 29,450 05-08-2013 10:46 AM
Last Post: nmwisima
  Technical problems (Greek language) dikolotour 1,217 783,985 07-09-2012 10:12 AM
Last Post: Apsogos
  "When" by Euripides! *Greek* nmwisima 3 8,708 07-02-2012 12:04 PM
Last Post: Roku_trueno

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 23 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication