Technical problems (Greek language)
11-24-2008, 07:08 PM
Post: #201
Technical problems (Greek language)
alimonos Wrote:Τόλη έχω έναν εγκέφαλο remmaped with N1 TODA CHIP με κόφτη στις 8500 ή 8600 ...
ΑΝ δεν δούλεψε κανένας από τους άλλους 3 να στον στείλω να δοκιμάσεις ?
ΑΛΛΑ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΥΛΑΒΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ... ΜΕ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΑ ΧΕΡΙΑ & ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΚΛΠ :wink:
Αλιμονε σ' ευχαριστω. Αν γινει κατι, θα γινει μαλλον με της ΑΕ86 (κατα πιθανοτητα που ειναι πειραγμενοςWink. Φυσικα και παλι δεν θα δουλευει καλα αλλά τουλαχιστον σε μια προχειρη δοκιμη κρατησε ρελαντι.
Αν δεν παει καλα, τοτε τι να σου πω.... στειλτο μου...το δοκιμαζω....και αν δουλεψει καλα....θα ψαξω να βρω εναν αλλον. Αλλά αυτος δεν ρυθμιζεται, ετσι δεν ειναι?


Κατι αλλο. Γνωριζετε σχετικα για τον Megasquirt? Αυτος θελει ειδικο προγραμμα για 4age? Αποσο εχω ρωτησει ειναι universal και πρεπει ο ιδιος να κανεις τις ρυθμισεις.
Ο μηχανικος μου λεει οτι ο καθε εγκεφαλος ειναι πχ για BMW, HONDA TOYOTA. Βασικα αυτος δεν τον εχει συνδεσει καθολου στην BMW του. Τι να πω.... δεν ξερω...

**COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Visit this user's website Find all posts by this user
11-24-2008, 07:24 PM
Post: #202
Technical problems (Greek language)
Τόλη δεν ρυθμίζεται αυτός που σου λέω αλλά έχει πρόγραμμα της TODA περασμένο μέσα για μοτέρ με εκκ/ρους και συμπίεση ...
Εγώ με αυτόν θα στρώσω το δικό μου το μοτέρ ΟΤΑΝ με το καλό δεθεί και μετά θα πάω με τον ultimate για ρύθμιση σε dyno ...
Ότι χρειαστέις εγώ εδώ είμαι :wink:

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-24-2008, 07:28 PM
Post: #203
Technical problems (Greek language)
Γιωργάρα ρίξε τους κωδικούς εδώ μέσα στο τόπικ buy/wanted και όλο κάποιο ευρωπαικό μαγαζί θα σου πουν τα αλάνια που θα τα έχει στην μισή τουλάχιστον τιμή. :wink:

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-25-2008, 12:30 PM
Post: #204
Technical problems (Greek language)
Τολη ο megasquirt ειναι αγραφος. Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να φτιαχτει προγραμμα ειδικα για το μοτερ σου. Ειναι πολυ πιθανο η ιδια η εταιρια που τον παραγει να εχει ετοιμα καποια προγραμματα για παρομοιο setup με το δικο σου. Επιπλεον απ οσο ξερω υπαρχουν αρκετοι ευρωπαιοι φιλοι μας εδω μεσα που τον χρησιμοποιουν, οποτε θα μπορουσες να ζητησεις να σου στειλουν καποια setup για τον εγκεφαλο... :wink:

JapanPower

UoP Racing website
UoP Racing videos

Racing, because football, basketball, tennis & golf only require ONE ball....
Visit this user's website Find all posts by this user
11-27-2008, 07:19 PM
Post: #205
Technical problems (Greek language)
Σημερα του εκανα test drive. Μια χαρα παει μεχρι 3000 που το πηγα. Ρελαντι κραταει στις 1400στρ. Ωστοσο "εσπασαν τα νερα"
και επρεπε να μεινει στο "χειρουγειο" για εξεταση. Δεν
ειναι κατι σοβαρο. Καποια φλαντζα.
Για πολυ καλο στρωσιμο, ο μηχανικος μου ειπε 5000χλμ
ενω απλα για ενα καλο στρωσιμο 2000χλμ. Φυσικα με
σταδιακη αυξηση των στροφων. Ο μηχανικος ρυθμισε τα γραναζια των εκκ ετσι ωστε να δινει στις χαμηλομεσσαιες.
Εν κινηση δεν ακουγεται διαφορετικα απο πριν (αλλά που να ακουστει στις 3000στρWink,
αλλα σε σταση και στο ρελαντι κανει ωραιο ηχο παρολο την
μαμα εξατμιση.
Κανονισαμε να ασχοληθουμε με το Megasquirt. θα το ψαξω
το θεμα εκτενεστερα.
Το αυτοκινητο θελει πλυσιμο γιατι ειναι ολο χωμα και αραχνες!
Πιστευα οτι θα ειχα προβληματα κατα το test drive αλλά ολα μια χαρα.

**COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Visit this user's website Find all posts by this user
11-27-2008, 07:22 PM
Post: #206
Technical problems (Greek language)
μπράβο Τόλη !!! καλόστρωτο να είναι !!!
άντε μπας και πάρουμε σειρά ρε γμτ ... Confused

AE86 FANATIC!!!
Find all posts by this user
11-27-2008, 08:24 PM
Post: #207
Technical problems (Greek language)
Ευχαριστω βρε, θα αναφερω εντυπωσεις προσεχως.

**COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Visit this user's website Find all posts by this user
11-27-2008, 10:38 PM
Post: #208
Technical problems (Greek language)
αντε ρε Τολη να το χαρεις λιγο γιατι εδωσες πολλα και ηρθε η ωρα της απολαβης

καλοστρωτο και καλες 9αρες!!!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ - CELICA TA60
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
11-29-2008, 10:01 PM
Post: #209
Technical problems (Greek language)
σημερα μετα την δουλεια ασχοληθηκα με το σασμαν που ειχα ανοιξει πριν λιγο καιρο και με εκεινα τα ρουλεμαν που λεγαμε.
διελυσα τον αυλακωτο για να βγαλω το ρουλεμαν που βρισκεται στην μεση του αυλακωτου. ειναι ρουλεμαν βασεως και η τοyοτα θελει μονο γι΄αυτο 110ευρο.
αυτο το ρουλεμαν εκτος την περιστροφικη κινηση που κανει εχει και μια ιδιοτροπια σε σχεση με τα αλλα ρουλεμαν , εχει ενα δοντι εξωτερικα γυρο-γυρο που αυτο το δοντι καθετε σε μια εγκοπη μεσα στο κουτι και κραταει τον αυλακωτο σταθερο και να μην μετακινειτε μπρος πισω οταν γινονται αλλαγες στις ταχητητες.
ενα ρουλεμαν με αυτες τις διαστασεις (62mm εξωτερικη/30mm εσωτερικηWink εχει 10ευρο στο εμποριο αλλα δεν εχει αυτο το δοντι.
κατι σκεφτηκα να κανω σε μηχανουργειο και νομιζω οτι θα εχει μεγαλη επιτυχια και θα το επιχειρησω απο βδομαδα. φυσικα θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα αν δλδ καταφερουμε να κανουμε ενα πανομοιοτυπο με 10ευρο.


λιγες φωτο για να μπειτε στο νοημα..

λυμενος ο αυλακωτος
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]

και εδω δυο ρουλεμαν με ιδιες διαστασεις και το αριστερο ειναι με το δοντι και 110ευρο
απο δεξια των 10ευρο

[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]

μερικες φορες σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο να επισκευασεις ενα σασμαν ή να παρεις ενα απο τα παλια, αλλα αν αναρωτηθεις οτι το πιο καινουργιο που θα παρεις θα ειναι 20 χρονων τοτε τι κανεις???
εγω λεω επισκευη αν δεν ειναι σπασμενο.
αυριο θα κατεβασω παλι αυτο που εχω στο αυτοκινητο μπας και κανω απο τα δυο ενα ... αλλα τι ενα!!!! ενα και καλοοοοοο!!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ - CELICA TA60
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Find all posts by this user
11-30-2008, 12:48 AM
Post: #210
Technical problems (Greek language)
Γιωργο, μια που μπαινεις στην διαδικασια να το επισκευασεις δεν ειναι ευκολο να αλλάξεις και τις διαδρομες των γραναζιων δηλ να το κανεις πιο κοντο ή μακρυ? Ειναι ευκολο, δυσκολο, θελει χειροποιητα γραναζια?
Χαιρω την υπομονη σου...

**COROLLA EE80 - 4AGE 124HP**
[Image: AEU86 AE86 - Technical problems (Greek language)]
Visit this user's website Find all posts by this user


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  General and Offtopic discussion (Greek) #2 nmwisima 569 414,248 12-31-2019 06:49 PM
Last Post: Roku_trueno
  PROJECT : ITBize it !!! GREEK VERSION ... alimonos 112 95,190 01-09-2014 08:21 PM
Last Post: Bean
  New Greek Member: Drift Car Wash DRIFTCARWASH 22 29,354 05-08-2013 10:46 AM
Last Post: nmwisima
  "When" by Euripides! *Greek* nmwisima 3 8,696 07-02-2012 12:04 PM
Last Post: Roku_trueno
  Stock AE86 Dynoed (Greek) Rosedrift 28 24,840 04-30-2012 07:55 PM
Last Post: Apsogos

Forum Jump:


User(s) browsing this thread: 3 Guest(s)

Contact Us | AEU86 | Return to Top | Return to Content | Lite (Archive) Mode | RSS Syndication